Během státních svátků  5. a 6. července budou všechny naše prodejny otevřeny.

Během státních svátků  5. a 6. července budou všechny naše prodejny otevřeny.

Jak vybrat bundu na motorku?

16. 3. 2022

čas čtení: 12 min.

Bunda na motorku musí být v první řadě bezpečná, komfortní a velice funkční vzhledem k rychlosti jízdy a povětrnostním podmínkám.

 

Při jízdě za snížené viditelnosti nebo špatném počasí je samozřejmě důležité, aby bunda pro motorkáře disponovala reflexními prvky, které oceníte nejen při změně počasí, ale rovněž při neplánované kolizi nebo zastávce v rámci Vašich cest. Výběrem správné bundy na motorku povýšíte svůj zážitek z jízdy na maximum a budete se cítit skvěle za každého počasí. 

 

I když se může zdát, že při nákupu moto bundy Vás nemůže nic zaskočit, připravili jsme pro Vás pár cenných rad, kterými je dobré se při výběru a nákupu této nepostradatelné součásti výbavy nechat inspirovat. 

 

Velice důležité je při výběru oblečení na motorku vědět, zda si chcete pořídit koženou nebo textilní bundu, kdy a jak často ji budete používat, na jaké motorce jezdíte. Zároveň je dobré si ujasnit, zda si chcete koupit kombinézu nebo si přejete pořídit set bunda + kalhoty. Poradíme Vám i to, jak vybrat správnou velikost a jak o moto oblečení správně pečovat.Kožená nebo textilní? 

KOŽENÁ BUNDA

Zohledníme-li ochranu při případném pádu, kožené oblečení s integrovanými chrániči je tou nejlepší volbou. Chrániče na kožených bundách perfektně drží svou pozici a poskytují tak maximální možnou ochranu. Kůže však patří z hlediska prodyšnosti a komfortu mezi méně pohodlné materiály a to hlavně v případě, pokud Vás zastihne déšť nebo jezdíte dlouhé trasy. Při vysoké rychlosti je ale ochrana v koženém oblečení nejvyšší. 

 

výhody

nevýhody

skvěle padnoucí na tělo

vyšší pořizovací cena

integrované chrániče

náročnější údržba a čištění

maximální pohodlí při vysokých rychlostech

vyšší hmotnost

vysoká ochrana při pádu či kolizi

méně civilní vzhled

vhodné pro sportovní a závodní jezdce

 

TEXTILNÍ BUNDA
Druhou možností jsou bundy z textilních materiálů, které jsou lehčí než kůže a díky moderním technologiím a použití špičkových materiálů jsou odolné povětrnostním podmínkám. Jsou rovněž nepromokavé, ale díky ventilačním panelům poskytují ideální cirkulaci vzduchu. 

 

Bývají vybaveny chrániči ramen, loktů a páteře. Jsou pohodlnější a vhodnější na dlouhé cesty, jelikož je v nich zajištěna potřebná pohyblivost, flexibilita a můžete se v nich bez problému pohybovat. Jsou ideální volbou pro jízdu v terénu nebo při střídání teplého a chladného počasí. Oproti kůži jsou daleko pohodlnější, skvěle odvádí pot a odvětrávají. Můžete vybírat ze široké nabídky stylů, barev, střihů, materiálů, délek a případných doplňků.

 

výhody

nevýhody

variabilnější použití, flexibilnější kombinování

nižší ochrana při případném pádu či kolizi

nižší pořizovací cena

údržba a čištění jen pomocí speciálních přípravků

odolnost povětrnostním podmínkám

 

pohodlí, praktičnost, odvětrávání, ventilace

 

vhodné pro cestovatele a jízdu na delší trasy

 Frekvence používání

Bundu na motorku budete v rámci bezpečné jízdy potřebovat vždy. Pro teplejší dny je ideální volbou bunda s odvětrávacími plochami. Letní bunda na motorku bývá kratší. Všechny bundy bez vyjímky disponují homologovanými chrániči ramen a loktů. Součástí moto bundy nemusí být za všech okolností zádový (páteřový) chránič, ten je možné si dokoupit dle typu bundy a vložit do připraveného prostoru. Další variantou, jak zvýšit bezpečnost jezdce, je například použití airbagové bundy nebo vesty. 

 

 

Teplejší bundy využijete v chladnějším počasí. Bývají delší, aby Vám netáhlo na záda, a jsou patřičně vypolstrované. Ve většině případů disponují vyjímatelnou tepelnou/termo vložkou, čímž se bunda stává variabilní při změnách teplot. I zde je vhodné přihlédnout na aspekt vložení páteřového chrániče. V rámci komfortu je vhodné si pořídit pohodlné funkční prádlo/termoprádlo, které Vám umožní zůstat v teple a suchu díky vynikajícím termoregulačním vlastnostem. Při nepříznivém počasí pak určitě využijete nepromokavé oblečení a doplňky. Věřte, že s takovou výbavou moto oblečení bude Váš požitek z jízdy jedna radost. 

 

Při výběru jakéhokoliv oblečení na motorku je dobré zohlednit odolnost materiálu proti prodření, odolnost oblečení proti vodě a dešti, ventilaci oblečení za teplého počasí a chrániče. 

 

Výběr moto bundy totiž jen u materiálu nekončí. Pozornost je nutné věnovat především právě zmíněným chráničům. Při výběru se nenechte uchlácholit tím, že bunda „nějaké chrániče má“.  Všechny totiž nenabídnou stejnou ochranu. Při výběru motorkářské bundy se zaměřte na bundy s CE protektory, ty jsou totiž homologované pro Evropu. Navíc u oblečení na motorku najdete chrániče dvou úrovní (Level 1 a Level 2), kdy 2 označuje vyšší ochranu.Bunda na motorku a chrániče

Chrániče bývají vyrobeny z mnoha různých materiálů - elastomerová pěna, termopaměťová pěna, EVA pěna. V případě nárazu se jednotlivé vrstvy pěny posunou vůči sobě, což vede k nárazu na větší plochu a tím se minimalizuje energie, která se přenáší. Zásadním ukazatelem je jejich level.

 

Level 1 považujte za zcela základní. S takovýmito chrániči se setkáte u většiny prodávaného oblečení, kde jsou již zahrnuty v základní výbavě. Každý chránič kloubů i zad, který se chce pyšnit splněnou CE normou, by měl mít na sobě tabulku. V tabulce by mělo být označení T+ a T-. To znamená, že chránič je schopen dostát kvalitativním požadavkům jak nízkých teplot (obvykle -20 °C), tak teplot vysokých (+40 °C). Pokud tam T+ nebo T- chybí, chránič to nesplňuje.

 

 

A jaké chrániče by měla bunda na motorku mít? Naprosté minimum jsou chrániče loktů a ramen. Celkem běžné jsou aspoň tenké chrániče zad. Naprosto ideální jsou pak chrániče napevno všité do bundy. Při výběru bundy si dávejte velký pozor, aby bunda nejen perfektně seděla sama o sobě, ale především, aby chrániče byly umístěné tam, kde mají být. Pokud vše nesedí, jak má, hrozí, že se chránič při pádu sesune a nebude plnit svůj účel.Styl jízdy (typ motocyklu)

Pro jízdu na závodních a sportovních motocyklech je nejvhodnější kůže, zatímco pro jízdu na cestovních motorkách, skútrech, endurech a cross motorkách je vhodnější textil. U chopperů a naháčů je výběr na motorkáři, zde je totiž vhodné obojí.

 

Dáváte přednost kombinéze nebo setu bunda+kalhoty?

 

JEDNODÍLNÁ KOŽENÁ KOMBINÉZA

Jedná se o moto kombinézy, u kterých je moto bunda pevně spojená se spodním dílem. Jsou neprodyšné, velmi funkční, vysoce oděru vzdorné a přitom se dobře nosí díky variabilnímu střihu, který se přizpůsobí jízdní pozici. 

 

Důležité je však koupit velikost, která Vám sedne vyloženě “na tělo”, mnohdy při koupi až o jednu velikost menší, než je Vaše konfekční velikost - kůže se časem vytáhne. Součástí kombinéz jsou chrániče, které jsou umístěné a zafixované přesně tam, kde mají být.

 

DVOUDÍLNÁ KOŽENÁ KOMBINÉZA

Jedná se o moto kombinézy, u kterých je moto bunda připojená k moto kalhotám pomocí spojovacího zipu. Stejně jako u jednodílných kombinéz je dvoudílná kombinéza vybavená homologovanými chrániči. Bunda disponuje chrániči ramen a loktů a ve většině případů je zde příprava pro použití zádového chrániče a chrániče hrudníku. Kalhoty jsou vybavené chrániči kolen a chrániči boků.

 

TEXTILNÍ SET BUNDA+KALHOTY

Dvoudílnou soupravu můžete výborně kombinovat, máte možnost vybrat si různé materiály a jednotlivé díly můžete různě dokupovat nebo odkládat, většinou jsou v moderním designu a jsou vhodné i pro běžné nošení. Bunda by měla být dostatečně dlouhá, aby Vám nefoukalo na záda.

 

 

Velikost

 

Kožená bunda na motorku by Vám měla těsně přiléhat na kůži a to především v místech, kde jsou chrániče. Myslete na to, že se Vám kůže po pár nošeních vytáhne (nezřídka i o jednu velikost), takže je lepší, když si pořídíte opravdu těsnější oděv.

 

Oblečení by Vám mělo padnout na tenkou vrstvu a jelikož v něm jezdíte v přikrčené poloze, je potřeba myslet i na pohyblivost, protože nesmí dojít k tomu, že by Vás kožený oděv omezoval v pohybu. 

Tomu je v dnešní době naštěstí přizpůsobena technologie výroby, proto kvůli pohyblivosti bývají rukávy kratší (holé místo zaplníte rukavicemi) a v místech jako ramena, kolena a kříž je skládaná kůže s elastickými prvky, nejčastěji kevlarovými.

 

Výběr velikosti u textilního oblečení je velmi podobný jako u kůže s tím rozdílem, že textil se Vám po pár nošení nevytahá. Textilní oděv by měl být opět těsný, především v místech, kde se nachází chrániče. Tento druh oblečení Vám musí být pohodlný, už když si ho obléknete poprvé.

 

V naší nabídce naleznete kožené bundy na motorku a textilní bundy na motorku nejen v klasických velikostech, ale rovněž máme široký sortiment moto bund v nadměrných velikostech. Řiďte se velikostními tabulkami uvedenými u jednotlivých produktů nebo nás neváhejte kontaktovat. Pokud u nás zakoupíte oblečení, které Vám přesto nebude sedět, je možné ho bez problémů vrátit a vyměnit za správnou a odpovídající velikost.Údržba a péče

KOŽENÁ BUNDA

Věci z kůže se obecně nesmí prát, doporučuje se pouze čištění vlažnou vodou a houbičkou. Vždy bychom měli použít čisticí prostředky, které jsou výhradně určené k ošetřování kůže (doporučujeme například balzám na kůži RSA). Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuté pro ošetřování tohoto materiálu, nepodceňujte proto výběr vhodného produktu.

Nikdy nepoužívejte vysokotlaké čističe.  Vlhkou kůži je ideální nezavěšovat, aby nedošlo k jejímu vytahování. Kožené oblečení je vhodné sušit pouze volně rozložené, nikdy ne na slunci či za pomoci jiných zdrojů tepla. Po vyschnutí je vhodné kůži namazat.

 

Je důležité si připomenout, že kůže je přírodní produkt a může vykazovat některé barevné nebo povrchové nedokonalosti. Některá kůže může barvit materiály/předměty, které přijdou do přímého kontaktu s barvenou kůží během několika počátečních použití. 

 

TEXTILNÍ BUNDA

Vzhledem k použitým materiálům by údržba měla být velice šetrná. Nedoporučujeme používat aviváž. Podšívku bundy doporučujeme prát v rámci programu "ruční praní" při teplotě

max. 30°C. Textilní bundy nebělte, nesušte v sušičce, chemicky nečistěte a nežehlete.

 

Sdílejte

Odeslat článek emailem
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku