Ve čtvrtek 28. září budou naše české prodejny z důvodu státního svátku uzavřeny.  

Ve čtvrtek 28. září budou naše české prodejny z důvodu státního svátku uzavřeny.  

Jak vybrat boty na motorku?

28. 3. 2022

čas čtení: 9 min.

Vybíráte své první boty na moto? A znáte ten pocit, když vejdete do obchodu s tím, že si je koupíte, ale najednou máte před sebou nepřeberné množství modelů, typů, barev, velikostí a stylů?

 

Do toho prodejce začne mluvit o protektorech, stylu jízdy, použitých materiálech a technologiích a Vy absolutně netušíte, jak z toho ven? Je hezké vybírat si boty podle toho, jestli Vám sedí k oblečení, ale určitě by měly disponovat vším, co od nich očekáváte a k čemu je využijete. 

 

Nástrahy během jízdy

Během jízdy si chodidlo a kotníky prožijí své - skoky, nárazy o obrubníky, chladné počasí, teplé počasí, déšť, horký výfuk, kamínky a jiné předměty válející se na silnici a spousta dalšího. V autě všechno schytá plech, na motorce Vy, proto je důležité se chránit. Vaše nohy, nejenže jsou nejblíže k silnici, nesou rovněž váhu Vašeho těla a při jízdě ještě navíc kontrolují váhu motocyklu pokaždé, když zastavujete. Chodidla i kotníky jsou křehké možná víc, než si uvědomujete. Proto dává maximální smysl jim věnovat pozornost a chránit je během jízdy. Nechcete najít jenom dobrou botu. Chcete najít správnou botu přesně pro Vás. 

 

Zásadní otázky

Jakou mám motorku a jaký je můj styl jízdy?

Budu jezdit po silnici, ve městě, na okruhu nebo v terénu? 

Jak vysokou míru ochrany od bot očekávám?

Jaká je má představa o designu bot? 

Kolik chci při koupi investovat? 

 

Styl jízdy

Při výběru bot na motorku hodně záleží na tom, jakou máte motorku a jak s ní jezdíte. Je tak jasné, že jiné boty budete potřebovat pro dlouhé výlety na cestovní motorce, jiné na popojíždění po městě a úplně jiné pro víkendovou návštěvu závodního okruhu.

To, v jakém bezpečí bude nutné uchovat Vaše nohy, do jisté míry určuje styl jízdy. Pro skútr nebo jízdu po městě nebudete od bot očekávat tolik bezpečnostních prvků jako u bot na motokros nebo supersport. I tak jsou v botách rozdíly, které je dobré před koupí zvážit. Nízké boty budou sice pohodlné a skvělé do města, ale proti vysokým botám Vám poskytnou nižší ochranu. Pro jízdu ve vyšších rychlostech proto rozhodně doporučujeme vybírat boty s ochranou nejen kotníků, ale ideálně i holeně.

 

Konstrukce boty

Pokud už víte, jaký styl boty hledáte a jak vysokou míru ochrany od ní čekáte, je dobré podívat se na zoubek botě jako takové. Při výběru neberte konstrukci boty na lehkou váhu - nejenže Vám pečlivý výběr ušetří peníze, ale mnohdy i zdraví. Při výběru bot na motorku je proto dobré zjistit, z čeho a jak je bota vyrobená. Zjistěte si, zda jsou boty šité nebo lepené, ale i to, jestli je možné části boty v případě potřeby vyměnit. Například různé přezky, pásky, podrážku, vložky nebo chrániče. Pokud od boty očekáváte voděodolnost, zjistěte, zda je vyrobená z Gore-Texu nebo obdobného materiálu, aby nohy zůstaly v suchu po celou dobu.

 

Komfort jezdce

Dalším důležitým faktorem je Váš vlastní komfort. Pro nadšenější jezdce bude komfort hodně důležitý. Nikdo totiž nechce boty, které ho po pár minutách tlačí a řežou. Je tak nutné počítat s tím, že zatímco vysoké sportovní nebo motokrosové boty nabídnou pohodlí při jízdě, asi se v nich po městě neprojdete. Naopak v nízkých botách na skútr nebo třeba chopper zvládnete i nějakou tu pochůzku po městě. Při výběru bot na motorku proto zvažte, jak dlouho a často budete mít boty na sobě a jestli je budete používat pouze na jízdu, nebo počítáte i s vycházkou. Pokud Vám při zkoušení boty na motorku sedí stejně dobře jako klasické boty, je to velký úspěch. Zkuste ale hybnost kotníků. Jestliže Vás nezačnou tlačit prsty na nohou ve chvíli, kdy si je dáte na stupačku pod sklonem, bota je ideální. Nezapomínejte na pohodlí při zapínání přes lýtka. A budete-li zastrkávat kalhoty do bot, zohledněte, zda na ně máte dostatek místa. Nezapomeňte na to, že do délky se boty již určitě nepohnou.

 

Základní rozdělení

 

CAFE RACER BOTY

Boty typu cafe racer si zamilujete díky jejich jednoduchosti, použití prvotřídní kůže i prvkům splňujícím nejpřísnější kritéria bezpečnosti. Dolaďte svůj styl do dokonalosti a nechte vyniknout nejen svou moto krasavici, ale rovněž Váš unikátní styl.

 

 

CESTOVNÍ (TOURINGOVÉ) BOTY

Sednout za řídítka, vydat se desítky nebo stovky kilometrů daleko a jít se projít po malebném přímořském městečku je přesně Váš styl? Pak je jasné, že boty, které hledáte, Vám musí zajistit především maximální komfort. A to nejen při chůzi nebo sezení na motorce.

Bota by měla být odolná vůči dešti i chladu. Zároveň je ale důležité, aby byla dostatečně prodyšná a Vy tak nemuseli po pár kilometrech řešit zapařené nohy.

Cestovní boty se zapínají pomocí tkaniček, spony, suchého zipu nebo je zapínání kombinované. Co do bezpečnosti, cestovní boty by měly mít ochranu kotníků, paty i holeně. Přednosti cestovních bot - speciálně určené pro dlouhé nošení a soustředící se na komfort, ergonomii, ochranu a voděodolnost, odstranitelné anatomické vložky, voděodolnost, zavírání na sponu nebo na zip, ochrana prstů, kotníků, paty a holeně, prodyšná výplň s regulací teploty, vyrobeny z kůže, Gore Texu a podobných materiálů.

 

CHOPPER/CRUISER BOTY

Tyto boty nenabízí jen ochranu pro nohy. Nabízí také styl. Boty na chopper jsou vyrobené z kvalitní kůže, mají dvojité nebo trojité prošití, ocelovou špičku a zesílenou výztuž celé boty. Cruiser boty i boty na chopper mívají zpevnění v podpatku a kolem kotníků a navíc protiskluzovou podrážku. Co se střihu týče, spadají spíš do kategorie nízkých bot na motorku.

I když jsou boty na chopper velmi podobné klasickým civilním botám, nenechte se mýlit. Ty speciálně určené na motorku Vás při jízdě, na rozdíl od těch civilních, udrží nejen v bezpečí, ale i pohodlí. Vaši nohu ochrání před kamínky, mrazem a větrem. Pevně na svém místě musí zůstat i při kontaktu s vozovkou a chodníkem. Při výběru bot na chopper si dejte pozor na odolnost vůči dešti. Na trhu totiž najdete boty na chopper, které pár kapek přežijí, ale většímu množství vody už zpravidla neodolají. Najdete ale i boty na chopper v nepromokavé variantě, v nichž můžete brázdit silnice za každého počasí.

Přednosti chopper/cruiser bot - neklouzavá podrážka odolná oleji, dvojité a trojité švy, vyrobeny z kůže, ocelová špička a zesílená výztuž, zpevněné podpatky a oblasti kotníků, nekroutící se podrážka, různé výšky, kožené výztuhy, mosazné nebo niklové spony nebo popruhy, zabudovaná výplň.

 

MX/ENDURO/ATV

Všechny boty na motorku mají především chránit, ale u MX bot to platí minimálně dvojnásob. Motokrosové boty totiž musí Vaše nohy udržet v bezpečí třeba při pádu z několika metrů nebo hromadném crashi během startu. Díky vysokému riziku zranění jde o specifický druh moto bot, který nenahradíte žádnou jinou moto botou.

Boty na motokros se vyrábí z kůže, polyuretanu a gumy a mají zpevnění v místech pro prsty i patu. Navíc mívají vyztužení, které zabrání nežádoucímu ohýbání a rotaci nohy.

Přednosti bot MX/ENDURO/ATV - poskytují maximum ochrany, vhodné do terénu pro rychlou a agresivní jízdu, odolávající různým elementům i terénu, vyrobeny z pevné kůže nebo jiných podobných materiálů, pevná ochrana v oblasti palce, hlavní a zadní části boty jsou velmi pevné a chráněné před oděrem, zapínání většinou na suchý zip a spony odolné silným nárazům, vyměnitelné části (spony, podrážky), přizpůsobeny, aby zabránily nečistotám a vodě dostat se dovnitř, speciální vyztužení a zpevnění pro ochranu nohy a zabránění ohýbání.

 

BOTY NA SKÚTR

Sportovní a civilně vyhlížející boty na skútr je

 možné využít i pro další druhy motorek. Jde o městské boty, často v designu tenisek se zpevněnou špičkou a patou. Díky odlehčenější konstrukci v nich zvládnete procházku i kratší cestu za volantem.

 

SPORTOVNÍ BOTY

Očekávání od bot na sportovní motorku jsou jasná. Tady jde hlavně o bezpečnost. Tu musí bota zajistit jak v běžném provozu, tak na závodním okruhu. Boty tak nabízí ochranu prstů v podobě sliderů, paty, holeně i kotníků a perfektní odolnost proti prodření. Sportovní boty na motorku jsou také schopné absorbovat 

náraz, aby byly Vaše nohy při pádu v naprostém bezpečí. Konstrukce bot je lehčí než třeba u cestovních nebo městských bot, avšak vedle toho nabízí i kvalitní ventilaci, která zabrání zbytečnému pocení.

Přednosti sportovních bot - agresivní obuv pro riskantní jízdu se spoustou ochranných prvků speciálně navržená pro kontakt s obrubníky a pro odolnost před velkými nárazy, nahraditelné chrániče palců, konstruovaná ochrana paty, holeně a kotníků, kontrola torze, zavírání na zip nebo sponu, odlehčená konstrukce, vyynikající odolnost proti oděru, dvojité a trojité švy, ventilace, absorbce nárazů, zabudované polstrování.

 

Pokud nejste profesionální jezdec, který tráví za řídítky celé dny, seženete boty za velmi rozumné peníze. Pochopitelně, čím víc ochranných prvků, tím dražší boty budou, ale doporučujeme investici nepodceňovat. Věřte ale, že v případě nehody nákup speciálních bot přímo na motorku rozhodně oceníte. V současné chvíli najdete na trhu spoustu různých variant v různých cenových kategoriích. Možná se Vám nechce utrácet za motocyklové boty, ale věřte tomu, že až nastane čas, oceníte ochranu, kterou vám poskytnou, a nebudete svého nákupu litovat.

 

Velikost

Velikost bot je klíčová nejen pro Váš komfort, ale především z hlediska bezpečnosti. Všichni výrobci mají své tabulky velikostí, které si jsou často podobné, ale i tak je před nákupem doporučujeme nastudovat. Nemusí se totiž shodovat a už vůbec nemusí odpovídat  velikosti Vašich civilních bot. Při výběru bot na motorku tak platí stejné doporučení jako u výběru moto helmy. Ideální je před nákupem boty pečlivě vyzkoušet a chvilku si v nich pochodit. Pokud se Vám na prodejnu ale nechce, doporučujeme k objednávce připojit alespoň délku chodidla nebo si ověřit, zda je možná výměna velikosti.

Design boty

Minimální ochranu poskytnou boty, které ani nejsou schopny zakrýt kotníky. Je to jednoduchá rovnice, nižší bota = nižší ochrana. Nejčastější zranění při nehodách na motocyklu se stanou právě chodidlům a nohám. Už z tohoto důvodu je důležité, aby chodidlo včetně kotníků a ideálně i holeně mělo správnou a pevnou ochranu odolávající nárazům nebo síle, aniž by se noha přetočila.

 

Výrobci provádí výzkum a přicházejí na trh stále s novými technologiemi. Boty, které jsou na trhu k sehnání nyní, jsou nejpokročilejší, co se týče ochrany, než byly kdykoliv předtím. Motocyklová bota poskytuje více ochrany než pracovní bota. Rozhodně se nedoporučuje jezdit v teniskách, žabkách, sandálech nebo jiných botách určených pro běžné denní nošení, tedy alespoň pokud Vám záleží na Vašem zdraví.

Jak vybrat boty na motorku

Video vyrobila produkce Dva Mluvčí.

Sdílejte

Odeslat článek emailem

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Google zásady ochrany osobních údajů, smluvní podmínky.

Cookies

MotoZem a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

Nastavení OK

Souhlas můžete odmítnout zde.

Nastavení cookies

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.

MotoZem a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů.